Fotbal Liga I : CFR Cluj – Steaua București 1-1. Meci spectaculos, arbitraj in ceata!

FC Steaua Bucuresti a obtinut doar o remiza, scor 1-1, pe terenul celor de la CFR Cluj, intr-o partida pe care elevii lui Laurentiu Reghecampf meritau sa o castige, avand in vedere raportul ocaziilor de a inscrie.

Denis Alibec a deschis scorul in minutul 16, dintr-o lovitura de pedeapsa pe care tot el a obtinut-o, dupa un fault al lui Camora. Atacantul Stelei a fost eliminat, din pacate, in minutul 43, pentru cumul de cartonase galbene. Ciprian Deac a adus egalarea pentru gazde in minutul 58, la o faza in care norocul a fost de partea clujenilor. La fel ca si Alibec, Deac a parasit terenul mai devreme, in minutul 72, tot pentru cumul de cartonase galbene.
Eroul negativ al serii a fost arbitrul Adrian Cojocaru, acuzat pentru faptul ca i-a eliminat usor pe cei doi jucatori, dar mai ales pentru ca nu a acordat doua lovituri de pedeapsa clare pentru Steaua, la faulturile clare asupra lui Momcilovic si De Amorim din prima repriza, dar si pentru ca le-a oferit un penalty gratuit clujenilor, la o faza in care Nascimento l-a faultat pe Achim. Din fericire, Florin Nita a fost inspirat si a respins in corner sutul lui Nascimento, dovedind inca o data faptul ca este, in acest moment, cel mai in forma portar din Liga 1 Orange.
Ros-albastrii au ratat 3 ocazii clare de a inscrie in prima repriza, prin Jakolis, dar si alte doua in a doua parte, atunci cand Enache si Gnohere nu au reusit sa il invinga pe Moke din situatii excelente. Alaturi de Gnohere, care a intrat pentru prima data in teren in tricoul Stelei, in partea secunda, pentru ros-albastri a debutat si Mihai Balasa, care a fost titular pe postul de fundas dreapta, fiind inlocuit, spre finalul partidei, de catre Ovidiu Popescu.
Pentru ros-albastri, care sunt acum la 4 puncte in spatele liderului Viitorul, urmeaza partida din etapa 23, impotriva celor de la FC Voluntari, care se va disputa duminica viitoare, incepand cu ora 20:30, pe National Arena.
CFR CLUJ – FC STEAUA 1-1 (0-1)
Au marcat: Deac 58/ Alibec 16
CFR: Minca – Oliveira Lopes, Larie, Horj, Camora – Nascimento (Gomelt 44′), Sorsa (Omrani 46′) – Deac, Juan Carlos (Muresan 85′), Nouvier – Bud.
Antrenor: Vasile Miriuta.
FC Steaua: Nita – Balasa (Ov. Popescu 76′), Moke, Tamas, Momcilovic – Pintilii, Muniru – Jakolis (Enache 48′), Achim (Gnohere 55′), De Amorim – Alibec.
Antrenor: Laurentiu Reghecampf.
Cartonase galbene: Larie 15′, Horj 18′, Deac 60′, 72′ / Moke 30, Alibec 37′, 43′.
Cartonase rosii: Deac 72′ / Alibec 43′.
Arbitri: Adrian Viorel Cojocaru (Galati), Mircea Orbulet (Bucuresti), Daniel Mitruti (Craiova); rezerva: Ionut Coza (Cernica).
Observatori: Cristian Vasc (Targu Lapus), Zoltan Szekely (Baia Mare).